WEBIT.FESTIVAL Europe 2019 - Впечатления и размисли
Не съм писал от дълго време тук, дойде и този момент.
Днес ще пиша за WEBIT.FESTIVAL Europe, който се проведе на 13, 14 и 15.05.2019 г. в София и аз имах шанса за пръв път да посетя. WEBIT сам по себе си е доста интересен форум, в който главни действащи лица са двама българи - Пламен и Аниела Русеви, а темата или по-скоро темите се въртят около цифровите технологии, иновациите, IoT и въобще всякакви полезни и интересни изобретения, джаджи, автономни летателни системи, роботи, роботизирани домашни помощници и производни, свързани изцяло с ежедневието ни, било то професионално или не знам как да го нарека - по домашному :D Чисто информативно - София е домакин на въпросното събитие от 2012 година.
Искам да отбележа, че идеята за тази публикация възникна на самото събитие.
Малко предистория и след това започвам с Впечатленията.
Известно време преди да се проведе този форум, ровейки в нета попаднах на едно уникално изобретение, като бързам да отбележа, че авторите му са българи. Съвсем случайно попаднах на публикация на радио Свободна Европа със заглавието - "Husband Of The Year? Bulgarian Inventor Builds Robot For Injured Wife", изгледах клипчето и останах силно впечатлен, почувствах се горд, че има такива хора, че те са българи. Тогава нямах представа, че ще успея да видя с очите си това изобретение и да стисна развълнуван ръката (няколко пъти) на създателя на омнибота - г-н Любомир Василев. Нямах представа и за това, че изобретението му ще е експонат в този вземащ ума фестивал.
Обиколките по щандове, шатри и площадки ме оставиха без крака, но мозъкът ми започна да дава заето от впечатления, затова бързам да ви представя една група иновации родно производство, които определено ме накараха да се гордея заради огромното поле на приложение, което могат да имат в ежедневието ни и страхотния ефект, който (биха могли да) пораждат.
Впечатления:
OmniBot
Разхождайки се между щандовете в Националния дворец на културата попаднах на OmniBot, роботът, който видях в клипчето. Робот, който улеснява живота хора с двигателни проблеми и им помага сами да се справят с много повече неща в ежедневието си. Идеята за вертикализиращото устройство е на Любомир Василев и се ражда с много любов към неговата съпруга, която преди няколко години претърпява инцидент и губи способност да използва своите крака. За реализирането на идеята помагат много хора - роднини, приятели, познати и непознати хора, инвеститори, механици, IT експерти.
Повече за OmniBot може да разберете на irise.bg или като прочетете тази статия.
LogSentinel
LogSentitel е българска фирма, разработчик на блокчейн технология за информационна сигурност. Българската фирма има страхотен успех на световния пазар с клиенти като IBM, Veоlia и други. Освен решения за информационна сигурност на вашата фирма, институция или каквото щете, те предлагат и консултации.Имах удоволствието да поговоря с Мария, която е IT project manager и ми разказа повече за тяхната фирма и технология, а Вие може да научите повече за фирмата тук - logsentinel.com
Терминът blockchain е сравнително нов и в повечето случаи хората го свързват с bitcoin, altcoins, разните токени и прочие. Всъщност така наречения блокчейн е мрежова база данни, в която могат да се записват разни събития. Веднъж записано едно събитие, то не може да бъде изтрито или модифицирано по простата причина, че блокчейнът е тип децентрализирана система, в която много компютърни системи (наречени възли - nodes) съхраняват, верифицират и обработват информация едновременно, като я записват в блокове и всеки следващ блок носи информация за предишните. Понеже системата е децентрализирана, тя няма master db (главна база данни), а всички участници в нея са равноправни и могат да подават информация в мрежатa. Всеки един участник съхранява цялата налична информация за блокчейна, а всички заедно формират самата блок верига и я поддържат налична и достъпна онлайн. По този начин се повишава не само информационната сигурност, но и се гарантира непрекъсваемост и защита от кибератаки. Освен това гарантира, че никой не може да промени вече записаната информация.
Rouster
Обикаляйки из изложението попаднах на доста интересна находка, наречена Rouster.
Страхотната българска разработка е тип облачен компютър, целящ да ви спести вайкането около закупуването на нов хардуер, когато вече е нужна подмяна, за да може да отговори на дадени технологични изисквания. Запознах се с Петър Иванов, който водеше презентацията и пряко отговаря за устройствата, а малко по-късно и със Златко Захариев, който е CEO. От тях научих интересни неща за самата платформа. Какво представлява Rouster? Rouster е малко по размери устройство с няколко комуникационни порта - usb, hdmi, ethernet и др. Свързвате го към таблет, монитор, докинг станция, лаптоп или прожектор и сте готови. Срещу месечна такса получавате Windows PC, което е актуално в днешни дни и може да се справя с капризните CAD/CAM софтуери; може да играете последните игри за PC, излезли на пазара; може да бъде вашия офис компютър и какво ли още не. Повече за Rouster можа да научите от техния сайт - rouster.eu
Размисли
OmniBot - въобще идеята и всичката пот, хвърлена по него си заслужава. Някак си го привидях като фокус, в който се събират на едно място възможности за социализация, добротата, любовта, човещината и не на последно място - представлява едно мощно рамо за хора, които не се предават. Няма да крия, че още когато видях видеото, свързано с този проект, ми подейства много емоционално. Срещата ми с тези хора беше страхотна! Радвам се, че успях да видя устройството и да се срещна с главните герои. Желая им успех и искрено се надявам да срещат все по-голяма подкрепа в това, което правят! Благодаря ви, че съществувате и ме правите горд българин.
LogSentinel и тяхната блокчейн технология, както и компании развиващи подобни проекти са много полезни за човечеството. Блокчейн технологията има практически неограничено приложение. Най-ценното в нея е механизмът, по който се съхранява информацията, а както всички знаем в днешни дни най-ценното е навременната информация. Широко приложение би имал в архиви, банки (което вече се случва), държавни и общински институции, болници, фирми. Особен интерес в случая на LogSentinel представлява информационна сигурност. Само за пример - ако търговския регистър беше базиран на блокчейн технологията… нямаше да се налага цялата олелия с пререгистрациите на фирмите. По този начин също биха се решавали куп проблеми с централизираното управление на информация. Имаме си достатъчно примери в миналото и настоящето - изчезнали папки, наводнени архиви, пожари и разни такива нелепици, като заличени данни на информационни платформи в интернет, или пък срива на търговския регистър. Смятам, че на технологично ниво сме достигнали до момент, в който информацията, и примерно историята, няма да могат да се фалшифицират. И ще може да се проследи всяко едно действие в дадената еко-система - било то опит за фалшификация отвътре, външна намеса и други фактори.
Rouster е супер интересна джаджа. Ако разполагате с нея се нуждаете единствено от периферия и посещение на сайта им. Получавате достъп до актуален хардуер срещу месечен абонамент или за почасово ползване, като плащате за това, което използвате. Според мен устройството би могло да има широко приложение в образователната система, офисите, институциите, вкъщи, за конкретни събития, както и за развлечения. Евтино, само с едно такова устройство, което, съгласете се, е по-екологично и най важното - пренасяте в джоба си. Няма нужда да подменята хардуер през 2-3 години, авторите на Rouster го правят за вас, а Вие просто ползвате всички техни ресурси срещу такса.
Бонус:
fragax.com - Интереснен проект за FPV/RPV летателни апарати, произведени изцяло в България.
h-tech.tv - Компания, занимаваща се с анализи на телевизионни реклами, създаване на телевизионни канали и достъп до ТВ продукти.
И два проекта, които не са български, но заслужават особено внимание:
plant-e.com - Производство на електрическа енергия от вашите цветя!? Съвсем вярно. Възможно е ;)
cerebroz.com - Фирма разработила един малко по различен TV set-top-box. Тяхното устройство, наречено EduTree, заменя стандартните ТВ реклами със съдържание с образователна тематика, а рекламната му фраза или така наречения слоган гласи - Transforming Idiot Box to Genius Box.
И вместо заключение: Завърнах се вкъщи след изложението страхотно зареден с позитивни емоции. Отдавна ми е писнало да слушам реплики от рода “В тази държава нищо не се случва”, “Тук не може да се живее”, “Изостанали сме сто години след маймуните”. Пичове, ходете по такива изложения и вижте с очите си истината! Ние сме като неразорана целина, особено в областта на технологиите. Как ви се струва новината, че 26 (словом - двадесет и шест!) европейски града ще се състезават за бъдещо домакинството на точно този наш, роден WEBIT.FESTIVAL. Като Лондон, Париж, Мадрид, Тел Авив, Будапеща, Брюксел, Амстердам, Валенсия, Виена са само част от градовете, подали документи да бъдат домакин на eвропейското събитие за иновации, технологии и един от значимите форуми за бъдещето – нашият WEBIT.FESTIVAL.
Или пък фактът, че на тазгодишното събитие са присъствали около 15 000 гости от технологичната индустрия от 120 държави?! Нали сами може да прецените, че този брой държави означава, че българско събитие придобива световно признание.
Така че нека си го признаем. Всеки, който има познания, има кураж, има желание и не го мързи - може да се реализира тук, в нашата Родина! Точно както всяко от изобретенията, които видях на изложението. За всяко от тях са търсени поддръжници, увличани се последователи, намирани са средства - и нищо не е дошло даром за никого! Важно е, че е имало страхотни идеи, хрумвания и мечти. А това няма кой да ни отнеме. Просто е нужно да си запретнем ръкавите. Така мисля аз.
И ако трябва само с една дума да опиша чувствата си, породени от посещението ми на WEBIT.FESTIVAL-а в София, тя е гордост. Гордост от нашите изобретения, гордост от мащаба на събитието, гордост от потенциала ни.
0 коментара:
Публикуване на коментар